HERHANGİ BİR SORUNUZ VARSA? BURAYI TIKLAYIN

Basın Haberleri

“Üyeliklerinizi sorgulayın”

Eğitimde Birlik Sen Genel Başkanı Cihan Demirkol yaşanan ekonomik sıkıntılar ve Sendika Üyeliklerine dair açıklamada bulundu. Kamu çalışanlarına çağrıda bulunan Demirkol, “Değerli kamu çalışanları lütfen artık üyeliklerinizi sorgulayınız, lütfen artık bu taraflı gidişe bir son veriniz. En güçlü olduğunuz şey üyeliklerinizdir. Bu gücü toplu sözleşme masasında sizlerin haklarını savunmayan sendikalardan çekiniz” dedi.

Eğitimde Birlik Sen Genel Başkanı Cihan Demirkol, kamu çalışanlarından üyeliklerini sorgulamalarını isteyerek, lüks yaşam süren kişilerin, tek maaşla geçinme mücadelesi veren kişileri anlayamayacağını ifade etti.Toplu sözleşmelerde haklarının savunulmasını isteyen kamu çalışanlarını sendikalarına üyeliğe davet eden Demirkol, “Enflasyon farkı olarak kamu çalışanlarına %1 oranında artırım yaparak memurun alım gücüne iyileştirme yapılmış gibi gösterilmektedir. Tüm kamu çalışanlarınca bilinen gerçekler Ekonomi Bakanlığınca görünmemektedir. Elektriğe yapılan zamlar, Doğalgaza yapılan zamlar, Akaryakıta yapılan zamlar, daha bir hafta öncesi Çay ve Şekere yapılan %15’lik zamlar hiç hesaba katılmamaktadır. Memurun sabah kahvaltısı olarak kullandığı Simit bile zam görmüş ve gramajı düşürülmüşken memura Temmuz ayında %6 oranında zam yapılacaktır.Bu yıl Ağustos ayı içerisinde 2020 ve 2021 yıllarını kapsayacak 5. Dönem toplu sözleşme görüşmeleri gerçekleşecektir. Aynı yetkili sendika toplu sözleşme masasına oturacak ve yine bilindik sahneler yaşanacak, kamu çalışanlarının bir kez daha masada hakları korunmayacaktır. O zaman kamu çalışanlarının da bu yetkili ancak etkin olmayan sendikadaki üyeliğini çek etmesi gerekmez mi? Bu sendikaya bu yetkiyi bizler veriyoruz diye düşünmek gerekmez mi? Yıllardır etkin ve yetkili sendika olduklarını ifade edenlerin kendi menfaatleri doğrultusunda neleri yaptığını, liyakatsiz kişilerin atanmasında hükümete yanlış yönlendirmelerde bulunduğunu tüm toplumumuz bilmektedir” dedi.

Sendika Başkanlarının lüks yaşam sürdüğünü ve böyle bir yaşan süren kişilerin kamu görevlilerini anlayamayacağını belirten, Eğitimde Birlik Sen Genel Başkanı Cihan Demirkol, “En güçlü olduğunuz şey “ üyeliklerinizdir ” bu gücü artık toplu sözleşme masasında sizlerin haklarını savunmayan sendikalardan çekiniz ve bir an önce hak ettiklerini veriniz. Aylık üyelik aidatlarında elde edilen gelirler ile kendilerini saltanat içerisinde bulan sendika yöneticileri tek maaşla geçinen memurlarının haklarını ebetteki yeterince savunmayacaktır. Çünkü kendilerinin maaşları oldukça dolgun, altlarında sendikanın gelirleri ile alınmış vergi derdi olmayan, sigorta derdi olmayan, yakıt derdi olmayan lüks arabalar mevcuttur. Değerli kamu çalışanları lütfen artık üyeliklerinizi sorgulayınız, lütfen artık bu taraflı gidişe bir son veriniz, bu sizin elinizde, eğer ki sizler bu sendikalardan üyeliklerinizi çekmezseniz daha yıllarca bu masalarda bizlerin hakları savunulmayacak ve her defasında ah, vah çekeceğiz. 2020 yılında gerçekleşecek olan toplu sözleşme görüşmelerini yakından takip etmeye ve yetkili konfederasyonun olası yanlış tutumuna karşı tepki göstermeye tüm kamu çalışanlarını davet ediyoruz. Aksi halde bundan önceki dönemlerde olduğu gibi bu dönemde de eriyen maaşlar, azalan alım gücü ve zorlaşan hayat şartları ile karşı karşıya kalmamız içten bile değildir. Daha dün "sen yoksan biz bir eksiğiz" diyenlere, bugün de "ben yoksam sende yoksun" demenin tam zamanıdır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: http://www.tokathaber.com.tr/uyeliklerinizi-sorgulayin/15530/