Öğretmene Yönelik Şiddete DUR DE!

İstanbul Eyüpsultan’da, bir lisemizde, daha önce "okuldan uzaklaştırılan yabancı uyruklu bir öğrenci" tarafından katledilen Okul Müdürümüz İbrahim Oktugan’a Allah’tan rahmet diliyoruz.
Hepimizi kahreden bu acı ölümün sebepleri üzerinde ciddiyetle durmalıyız. Devletin ilgili kurumları da bir daha böyle olayların yaşanmaması için gerekli tüm tedbirleri almalıdır.
Tüm eğitim çalışanlarının kanun maddesi ile korunması bir zorunluluk oldu. Kimse işlediği suçtan dolayı ceza almam, akşama beni karakoldan bırakırlar diye düşünmemelidir.
Alacağı ceza kesin hükümlü olmalı ve kimse eğitim çalışanlarına zorbalık, yapmaya cesaret edememelidir.
Tüm eğitim camiamızın ve okul müdürümüzün ailesin başı sağolsun.

Eğitimde Birlik SEN
Yönetim Kurulu

Anadolu Sağlık SEN Kongresi

 Konfederasyonumuza bağlı Sağlık İş Kolu, Anadolu Sağlık SEN'in 4. Olağan Genel Kuruluna Genel Başkanımız Cihan DEMİRKOL katılmışlardır. Genel Başkan Sayın Necip TAŞKIN  ve Yönetim Kurulunu tebrik eder, yeni yönetim kurulumuzun yapacağı çalışmaların ülkemize, milletimize, Anadolu Sağlık SEN üyelerimize hayırlara vesile olmasını dileriz.

Eğitimde-Birlik-SEN

Yönetim Kurulu

 

 

Bu yıkıntıların altından Devlet ve Millet olarak kalkacağız

Aziz Milletimiz

Çok büyük bir acı ile karşı karşıya kaldık. Yaşanan bu acı olayı, millet olarak el ele vererek, kenetlenerek dindirebiliriz. Bugün Devletimiz, Hükümetimiz, Siyasi Partilerimiz, Askerimiz, Polislerimiz, Kolluk Kuvvetlerimiz, Sivil Toplum Kuruluşlarımızla vb. teşkilatlarımız ile bir olarak güçlü dayanışma sergilememiz gerekir.

Bu yıkıntıların altından Devlet ve Millet olarak kalkacağız. Bu koşullarda çaresizlik ve yakınmalara yer yoktur.  Burada olağan üstü durumlar var ancak olağan üstü de çözümler vardır. Elbetteki eksiklikler, noksanlıklar mutlaka vardır. Bu eksikliklerimizi tamamlayacağız, ders çıkarttıracağız bugün yakınma zamanı asla değildir. Azizi milletimizin olduğu yerde mutlaka çözüm vardır.

Deprem zamanında çağırmadan gelen yüreğini ortaya koyan kardeş ülkelerin yöneticilerine ve kıymetli kardeşlerimize sonsuz teşekkürlerimizi bir borç biliriz. Aynı zamanda arama kurtarma ekipmanları yollayan, yardım malzemesi ekipleri yollayan ülkelere sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Deprem bölgelerine yardım ulaştıra bilmek için emek sarf eden, yardım malzemeleri taşıyan, yollayan tüm halkımıza,  sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarımızda ekmek yapılmakta, yemekler pişirilmekte ve tüm kurumları barınma alanı olarak kapılarını açmaktadır. Tüm Bakanlık teşkilatları Bakanımızın koordinesi ile seferberlik halindedir. Böylesine koordine olan bir kurumun mensubu olmaktan onur duymaktayız.  Sayın Bakanımız Mahmut ÖZER ve tüm teşkilatlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunmak isteriz.

 Bu acıyı bir daha yaşamamak için ne yapmamız, neleri değiştirmemiz gerektiğini, yaralar sarıldıktan sonra mutlaka konuşulması ve gerekli önlemlerin alınması önem arz etmektedir. Gün ne kadar kara olsa da gün birlik ve dayanışma günüdür. Biz de üyelerimizle birlikte üstümüze düşün tüm sorumlulukları bihakkın yerine getirmek için diğer kurumlarımız ve vatandaşlarımızla dayanışma içindeyiz. Acımız çok büyük. Cumhuriyet tarihimizin en korkunç depremlerinden birinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Şimdi kurtarma çalışmalarına ve yaraları sarmaya odaklanalım.

Eğitimde-Birlik-SEN

Yönetim Kurulu

12 Ocak’ta iş bırakma kararı aldık

 Bilindiği gibi asgari ücrete 2023 yılı için yapılan zam oranı  %54’tür. Elektrik, doğalgaz, temel ihtiyaç maddeleri ve gıda da yaşanan yüksek fiyat artışları dikkate alındığında asgari ücrete yapılan zam oranı kadar zam beklenirken maalesef %25 zam açıklaması yapıldı. Sayın Cumhurbaşkanı sahada gelen tepkilerle %5 artışla 2023 yılı Ocak ayı memur ve memur emeklisinde %30 zam yapılacağını ifade etmişlerdir.  Bu artış oranları dar ve sabit gelirli vatandaşlarda büyük bir hayal kırıklığına neden oldu. Asgari ücrete zam yapılırken cömert davranan hükümet, ne yazık ki söz konusu memur ve emekli olduğu zaman aynı cömertliği göstermedi. Bu ekonomik krizde bu artış oranını kabul etmediğimizi ifade etmek için;

Gelir Vergisinin sabit olarak %15 oranında kalması için;

Sarı sendikalar tarafından getirtilen %2 baraj uygulamasının kaldırılması;

Şeflere 3600 Ek Gösterge verilesi, Yardımcı Hizmetler Kadrosunu Genel İdari Hizmetler Sınıfına aktarılması  için;

Kamu çalışanlarına gıda, yakacak, kreş ücreti ödenesi için;

12 Ocak 2023 Perşembe günü tüm Türkiye’de tüm üyelerimizle çalıştığımız alanlarda iş bırakma kararı aldık. 12 Ocak’ta üretimden gelen gücümüzü kullanmayarak tüm Türkiye’de alanlarda olacağız.

 

Yönetim Kurulu

 

isbirakıyoruz

 

Kırıkkale İl Başkanımızı Ziyaretimiz

 Kırıkkale İl Başkanımız Sayın Murat GÖKBLUT'u Genel Başkanımız Cihan DEMİRKOL ve Anadolu Sağlık SEN Genel Başkanımız Necip TAŞKIN ziyaret etmişlerdir.

Kırıkkale Üniversitesi Hastahanesinde İl Başkanımız ile ziyaretler gerçekleştirilmiştir. Kıymetli Başkanımıza görevlerinde başarılar dileriz..

 

EĞİTİMDE-BİRLİK-SEN

Yönetim Kurulu

Tahakküme Sessiz Kalmayın.

Sendikalara getirilen%2 öğütleşme oranı. Yandaş sendikanın yanında yol yürümek istemiyen benim farkım doğruluğumdur diyen yürekli insanların düşüncelerine, söylemlerine engel olma şeklidir. İnsanları tahakküm altına almak, onların yerine karar vermek, menfaat ve çıkar ilişkisi kurmanın adıdır. Dürüst sendikacılık yapamayan rant ve menfaat kapısı olan sözde sendikacılar halen kendi kasasını doldurmanın peşindedirler. Peki bu sendikaya üye olan insanlar halen göremiyor musunuz? Sizlerin hayalini kuramayacağınız arabalara, İPhone telefonlara, sınırsız kredi kartlarına sizleri temsil niteliğinde oturan Başkanlar sahiptir. Senin emanetin birilerinin tekelinde heba olmaktadır. Daha dün öğretmen olan bu kişiler şuan büyük bir servete sahiplerdir. 30 yıl hizmeti olup emekli olan ve bir ev alamayan memur 4 yıllık sendika başkanlığı ile zenginleşen Başkan. Sizler birileri köşeyi dönsün diye mi sendika üyesi oluyorsunuz. Ne zaman sorgulayacaksın bunları kamu çalışanları.
Teklifi mecliste sunmak için kullanılan AK Partili vekiller dahi oylamada bulunmamıştır. Teklifte imzası bulunan bir vekilin oylamada yer almaması ne kadar etiktir. Kanun çıkartacaksınız ve çıkartılan kanunda siz oy kullanmayacaksınız. Oy kullanmadığın kanunun maddesini neden meclise sunuyorsun o zaman. Sendikalar kanunun 28. maddesi gayet açıktır. "Toplu sözleşme; kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarını düzenleyen mevcut mevzuat hükümleri dikkate alınarak kamu görevlilerine uygulanacak katsayı ve göstergeler, aylık ve ücretler, her türlü zam ve tazminatlar, ek ödeme, toplu sözleşme ikramiyesi, fazla çalışma ücreti, harcırah, ikramiye, doğum, ölüm ve aile yardımı ödenekleri, cenaze giderleri,
yiyecek ve giyecek yardımları ve diğer mali ve sosyal hakları kapsar. Toplu sözleşme ikramiyesi hariç olmak üzere toplu sözleşme hükümlerinin uygulanmasında sendika üyesi olan ve sendika üyesi olmayan kamu görevlileri arasında ayrım yapılamaz. Toplu sözleşme hükümleri, sözleşmenin yapıldığı tarihi takip eden iki mali yıl için
geçerlidir. Bu çıkartılan kanun maddesi Anayasa Mahkemesi tarafından mutlaka iptal edilecektir.
Biz hiçbir zaman ayrıştırmanın, aldatmanın, topluma yalan söylemenin tarafı olmayacağız. Bizlere getirilen%2 sendikalaşma oranı maddesine anayasa mahkemesinde sonuçlanana kadar yüreklilerin, yüreksizler karşısındaki dik duruşunu sergilemeye devam edeceğiz. Meydanlarda, alanlarda haykırmaya devam edeceğiz. Çünkü biz bu devlete ve millete Aşık insanlarız. Bizim Sevdamız hayallerimiz devlet ve millet üzerinedir.

İyi Günlerde Kullanın

Eğitimde Çalışanlar Birliği Sendikası üyelerimiz için ne yapsak azdır. Bizlere mücadele azmi veren kıymetli üyelerimizi her yıl anma ve onlarla hediyeleşme imkanı bulmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Her zaman ifade ettiğimiz gibi sizler bizim için değerlisiniz.

En kısa zaman diliminde hediyeler tüm üyelerimize ulaştırılacaktır. Hepinize saygı ve selamlarımızı iletiyor iyi günlerde kullanmanızı diliyoruz.

Eğitimde-Birlik-SEN
Yönetim Kurulu

ÇALIŞAN ENERJİ SEN KONGRESİ

Konfederasyonumuza bağlı Enerji Maden ve Çalışanları Sendikası (ÇALIŞAN ENERJİ SEN) Olağan Genel Kuruluna Genel Başkanımız Cihan DEMİRKOL katılmışlardır. Genel Başkan Ayhan GÜNEŞ ve Yönetim Kurulunu tebrik eder, yeni yönetim kurulumuzun yapacağı çalışmaların ülkemize, milletimize, ÇALIŞAN ENERJİ SEN üyelerimize hayırlara vesile olmasını dileriz.

 

Eğitimde-Birlik-SEN
Yönetim Kurulu

BAŞKANLAR KURULU TOPLANTISI

Çalışan-SEN Konfederasyonu olarak Genel Başkanımız Yusuf ÖZDEMİR'in Başkanlığında 2022 yılında sendikalarımızın yapmış oldukları çalışmalara ilişkin olarak değerlendirme toplantısı yapılmıştır. Yapılan toplantıya DİN-BİR-SEN, EĞİTİMDE-BİRLİK-SEN, ÇALIŞAN-ENERJİ-SEN, ANADOLU-SAĞLIK-SEN, DEMOKRATİK OFİS-SEN, DEM-TOÇ-SEN, Genel Başkanlarımız katılmışlardır.

Kamu çalışanlarının sorunları, talepleri konfederasyon olarak değerlendirilmiş ve önümüzdeki dönemde yapılması planlanan çalışmalara ilişkin olarak bilgi paylaşımı yapılmıştır.

 

 

Eğitimde-Birlik-SEN
Genel Başkanı

II. OLAGAN GENEL KURUL

Eğitimde Çalışanlar Birliği Sendikası (Eğitimde-Birlik-Sen) sendikamızın II. Olağan genel kurulu 26/11/2022 Cumartesi günü değerli üyelerimizin katılımı ile gerçekleştirmiş bulunmaktayız.  Genel Kurulumuzda, Genel Merkezin Ankara İline alınma kararı alınmıştır.

Çıktığımız bu güzel yolda bizlerin yanında olan çok değerli üyelerimiz başta olmak üzere bize inanan ve desteklerini her platformda dile getiren dostlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi bir borç biliriz.

Yeni yönetim kurulumuzun yapacağı çalışmaların ülkemize, milletimize, eğitim camiamıza ve değerli üyelerimizi hayırlara vesile olmasını dileriz.

 

Eğitimde-Birlik-SEN

Yönetim Kurulu

 

 

 

 

 

2. OLAĞAN GENEL KURUL İLAN

GENEL KURUL İLANI

Eğitimde Çalışanlar Birliği Sendikası (Eğitimde Birlik Sen) (2.) Olağan Genel Kurulu 26/11/2022 tarihinde, saat 11:00 ’da başlayıp saat: 14:00’da bitmek üzere Osman Paşa Konağı Butik Otel Soğuk Pınar Mahallesi Behzat Bulvarı 29. SK. No 23 Tokat adresinde gündemi görüşmek üzere toplanacaktır.

2. Olağan Genel Kurulumuz 26/11/2022 Cumartesi günlü toplantısında çoğunluk sağlanamadığı takdirde ikinci toplantı 02/12/2022 Salı günü aynı yer ve saatte yapılacaktır.

GÜNDEM:

1- Yoklama,

2- Açılış, saygı duruşu,

3- Divan seçimi,

4- Tüzük Tadili

5- Mali Raporun okunması ve aklanması,

6- Yönetim, Denetim, Disiplin Kurulları asil ve yedekleri ile üst kurul delege adaylarının tespiti,

7- Dilek ve temenniler,

8- Seçimler,

9-Kapanış.

 

EĞİTİMDE ÇALIŞANLAR BİRLİĞİ SENDİKASI YÖNETİM KURULU

2 Kasım İş Bırakıyoruz

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırdığını, ekonomik sorunlarına çözüm üretmediğini, eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldırıldığını, öğretmenler arasındaki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştirdiğine inanmaktayız. Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) düzenlemesine yönelik yoğun tepkilere rağmen, MEB ısrarla somut bir adım atmamaktadır. 14 Sendika bir araya gelerek aşağıda yer alan taleplerimizi tüm basın organları ile paylaştık. Bu süre zarfında bizlere bir dönüt yapılmamıştır.

  • 19 Kasım tarihinde gerçekleşecek kariyer sınavının derhal iptal edilmesi,
  • Eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ayrım gözetmeksizin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ödenmesi,
  • Tüm eğitim çalışanlarına yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret artışı sağlanmasına ilişkin düzenleme yapılması,
  • Kamuda mülakat uygulamasına son verilmesi,
  • Tüm eğitim çalışanlarına sosyal devlet ilkesi gereği ayrım yapılmaksızın; giyim, ulaşım, barınma, beslenme, yakıt, kira yardımı yapılması ve aile çocuk yardımı tutarlarının iyileştirilmesi,
  • Vergi dilimi adaletsizliğine son verilmesi,
  • Öğrencilerin en temel hakkı olan eğitim, barınma ve beslenme haklarının, sosyal devlet anlayışıyla devlet güvencesine alınması ve kamusal eğitim sağlanması.

Eğitimde Çalışanlar Birliği Sendikası olarak taleplerimizin yerine getirilmesinden dolayı 2 Kasım’da 1 gün süreyle iş bırakıyoruz.

Eğitimde-Birlik-SEN

  Yönetim Kurulu

 

Tokat Milli Eğitim Müdürlüğü Ziyareti

Tokat Milli Eğitim Müdürlüğü görevine atana Sayın Ahmet ÖZDEMİR'e  Genel Başkanımız Cihan DEMİRKOL, Genel Başkan Yardımcımız Ahmet ODACIOĞLU ve Konfederasyonumuzun sağlı iş kolu Anadolu Sağlık SEN Genel Başkanımız Necip TAŞKIN hayırlı olsun ziyaretinde bulunmuşlardır.
Eğitimde Çalışanlar Birliği Sendikası olarak kıymetli müdürümüz Ahmet ÖZDEMİR'e misafir perverliğinden dolayı teşekkür eder, görevlerinde başarılar dileriz.
 
 
 
Eğitimde-Birlik-SEN
Yönetim Kurulu

Milli Savunma Bakanlığı Akaryakıt İkmal ve Nato Pol Tesisleri İşletme Başkanlığı Ziyareti

Milli Savunma Bakanlığı Akaryakıt İkmal ve Nato Pol Tesisleri İşletme Başkanlığı, Daire Başkanı Sayın Uğur Temel ÇEBER 'i Genel Başkanımız Cihan DEMİRKOL ziyarette bulunmuşlardır. Eğitimde Çalışanlar Birliği Sendikası olarak kıymetli Başkanımız Uğur Temel ÇEBER'e misafir perverliğinden dolayı teşekkür eder, görevlerinde başarılar dileriz.

 

 

Eğitimde-Birlik-SEN

    Yönetim Kurulu

Millet Yaşamın En Güzelini Hak Ediyor

2022 yılı mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 2,98, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 35,64 artış gösterdi. Böylece TÜİK verilerine göre, memur ve emeklinin 5 aylık enflasyon farkı yüzde 35,64 oldu. Yani önümüzdeki ay enflasyon hiç artmamış bile olsa memur ve memur emeklinin alacağı zam yüzde 35,64 olacak. Buna ilave olarak toplu sözleşmeden doğan %7 lik artış ve ocak ayında verilen %7,5 düşüldükten sonra  %35,14 olarak maaşlara yansıyacaktır.

 Memur ve emeklinin maaşına 2022 yılı 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere 2021’in son 6 aylık (temmuz-aralık) döneminde ortaya çıkan enflasyon farkına %5’lik ocak ayı toplu sözleşme zammı üzerine yüzde 2.5’lik ilave yapılmış ve ocak ayı zammı yüzde 30.95’e çıkartılmıştı.

Toplu sözleşme masasında memuru temsilen oturan MEMUR SEN, kazanım elde edemeyişinden dolayı mağdur olan kamu çalışanları birde ekonomik krizle mağduru olmaya devam etmektedir. Devlet milleti için vardır, millette devletin varlığı için hizmet eder. Bu kapsamda milletimizin ekonomik dar boğazdan kurtulması için atılacak her bir adım değerli görüyoruz. Haziran ayında beklenilen enflasyon oranı mayıs ayına benzer olması beklenilmektedir. Temmuz ayı maaş artışlarında enflasyon farkı ve toplu sözleşmeden kaynaklı artışlarla tahmini beklenti %37,14 oranlarında olacaktır. Hükümetimizin ocak ayında yaptığı artışın benzerini temmuz ayı maaşlarına %50 olarak ifade etmelerini bekliyoruz.

 Aynı zamanda hükümet, 30 Nisan 2018’de emeklilere, dul ve yetimlerine her yıl iki dini bayram öncesi 1.000’er lira ikramiye verilmesini kararlaştırmıştı. Ödemeler o tarihten beri aralıksız devam ediyor. Yaklaşık 13.5 milyon emekli, dul ve yetim için ek gelir niteliğinde olan ikramiye geçen yıl enflasyona yakın bir oranda artırılarak 1.100 liraya çıkarılmıştı. Ramazan Bayramı’ndan öncesi ikramiyeler hesaplara yatırılmıştır. Temmuzda zamla birlikte Kurban Bayramı ikramiyesi de mutlaka yatırılacaktır. Bu uygulamanın Kamu çalışanlarına’da uygulanması çalışanlarımıza moral motivasyon katacaktır. Düşük gelirli memurun evinde de bayram olarak değerlendirilecektir. 2021 ve 2022 yıllarındaki yüksek enflasyon ile 6 ay boyunca enflasyondan kaynaklı olarak memur alım gücü zayıflamış ve borçlanmıştır. Her altı ay sonra enflasyon farkları maaşlara yansıması, 6 ay boyunca borç sarmalına memurun düşmesi demektir. Buna en büyük çözüm Şubat Ayında Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığımıza yazılı olarak belirttiğimiz 1997 yılında Refahyol hükümeti döneminde uygulandığı formülü devreye alması (Eşel Mobil Sistemi) memur ve memur emeklisinin yüzünü güldürecektir.

Kanunca Sendika Üyesi olamayan Asker, Polis, MİT Görevlileri, emekliler vb. 4 Milyonun üzerindeki insanımız kendilerini temsil etmeyen ve üyesi olmadıkları bir sendikaca Toplu Sözleşme Masasında özlük hakları maaşları konuşulmaktadır. Aynı zamanda farklı sendikaya mensup olan veya sendika üyesi olmayan kamu çalışanlarının haklarınıda etkisiz sendikaca konuşulmaktadır. Bir milyon üyesi olan sendika 8 Milyon insanın hakkı için oturuyor lakin görevini yapmak yerine hay hay demekten başka bir şey yapmamaktadır. Bu bağlamda hükümetin Toplu Sözleşme Masasındaki artışın üzerine bir artış yapması milyonların evinde bir nebze olsun huzur sağlayacaktır. Tüm ekonomik endeks verileri hükümetin elindedir. Hayati ihtiyaç olan temel gıdada, elektrik, doğalgaz gibi zaruri ihtiyaçlardaki artış oranları bellidir. Eğitimde Çalışanlar Birliği Sendikası olarak bu taleplerimizi hükümetimizden bekliyoruz çünkü bu millet yaşamın en güzelini hak etmektedir. 

Eğitimde-Birlik-SEN

Yönetim Kurulu

 

Başarılar Dileriz

Çalışan-SEN Konfederasyonumuzun Sağlık İş Kolu Anadolu Sağlık SEN Ankara 1 Nolu Şubemizi Genel Başkanımız Cihan DEMİRKOL ziyaret etmişlerdir. Yetkili Sendika sayımlarında, üyelerinin olduğu bir çok sağlık kurumunda İş Yeri Yetkili Sendika olma kazanımını elde eden Başkanımız Muhammed Recep KILIÇ ve değerli Yönetim Kurulumuzu kutlarız.

Sendikacılığa renk ve fikir katan Başkanlarımıza,  Eğitimde Çalışanlar Birliği Sendikası olarak emeklerinde dolayı teşekkür eder görevlerinde başarılar dileriz.

 

 

EĞİTİMDE-BİRLİK-SEN

Yönetim Kurulu

İletişim

Adres: Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK Bulvarı) No:39 / 20-21 Maltepe Çankaya/Ankara
Telefon: 0536 591 64 54

Sosyal Medya Hesaplarımız

EĞİTİMDE BİRLİK SEN
"Eğitimde Çalışanların Gür Sesi"